Atrakcje świętokrzyskie latem

Województwo świętokrzyskie to jeden z najbardziej niedocenianych turystycznie regionów Polski. Na szczęście w ostatnich latach nieco się to zmienia, jednak wciąż nadal mało kto kojarzy ten teren z wieloma atrakcjami dla turystów. Tych natomiast jest naprawdę sporo, na tyle, że śmiało można spędzić tu nawet kilka tygodni. Przede wszystkim jest tu wiele miejsc i obiektów do zwiedzania przez cały rok. Biorąc pod uwagę jednak, że większość z nas na urlopy udaje się w okresie od czerwca do sierpnia, sprawdźmy co się dzieje w świętokrzyskim latem.
Oczywistą atrakcją tego regionu są góry. Góry świętokrzyskie, choć niskie, to również piękne i tajemnicze. Kojarzą się one z legendarnymi już sabatami czarownic. Co ważne, zdobycie Łysicy czy Świętego Krzyża nie jest trudne – i z łatwością będą się tu potrafiły wspiąć również osoby starsze i dzieci. Rzecz jasna warto przed wstąpieniem na szlak przeprowadzić minimalny trening kondycyjny i przygotowanie oraz rozgrzanie mięśni.

Świętokrzyskie to również wiele pięknych miast i miasteczek. Warto zajrzeć do Buska Zdroju, gdzie panuje znakomity mikroklimat, korzystnie wpływający na nasz organizm. Koniecznie trzeba też odwiedzić Chęciny, gdzie znajduje się piękny zamek. W słoneczny dzień widok z tamtejszej wieży widokowej jest naprawdę zapierający dech w piersiach. Będąc w Chęcinach, koniecznie należy udać się też do pobliskiego Jędrzejowa. Oczywiście nie można zapominać o stolicy regionu – Kielcach, bogatych w muzea i wydarzenia kulturalne.
W pobliżu tych miast znajduje się również jeden z najpiękniejszych polskich skansenów – Tokarnia. Miejsce to jest szczególnie piękne latem, a zwiedzając tamtejsze zabudowania nierzadko natrafimy na imprezy i festiwale tematyczne.

Prawdziwą perłą regionu jest bogaty w zabytki, przepiękny Sandomierz – z urokliwym rynkiem i siedzibą Ojca Mateusza na czele.
Świętokrzyskie samo w sobie jest ośrodkiem wielu wydarzeń z pogranicza kultury i sztuki. Oprócz oglądania pięknych zabytków i krajobrazów, można zatem tu poobcować również z filmem czy teatrem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*