Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie to pasmo górskie leżące w południowo – wschodniej Polsce. Ich nazwa pochodzi od relikwii Świętego Krzyża, które przechowywane są w klasztorze na Łysej Górze. Są to najstarsze obok Sudetów góry w Polsce. Jak wyglądają Góry Świętokrzyskie? Wyglądają przepięknie. Niezależnie od pory roku. Czy to wiosna czy to zima. Ale zawsze można podziwiać tutaj piękne widoki. Nie są to wysokie góry. Jednak jeżeli bardzo lubicie chodzić po górach warto zajrzeć i tutaj. Zapoznać się z przepięknymi szlakami turystycznymi, które ciągną się tutaj dolinami i przez lasy.

Najwyższy szczyt tych gór to Łysica, która ma 612 m.n.p.m. Łysica, która znajduje się w paśmie Łysogór jest bardzo często odwiedzanym miejscem przez turystów. Nie tylko ze względu na walory widokowe ale również ze względu na Święty Krzyż, który się tutaj znajduje. Podziwiając Góry Świętokrzyskie na pewno zauważymy znajdujące się tutaj strome stoki, głęboko wcięte doliny, skałki ostańcowe i gołoborza. Warto zaznaczyć, że na terenie tych gór znajduje się Świętokrzyski Park Narodowy. Można tutaj napotkać wiele lasów jodłowych i bukowych. Ciekawostką jest fakt iż na terenie tego parku znajduje się 270-letnia jodła pospolita. Ma ona 51 metrów i uważana jest za najwyższe drzewo w naszym kraju. Góry Świętokrzyskie w każdym regionie wyglądają cudownie. Z ich szczytów można podziwiać rozległa panoramę województwa świętokrzyskiego. Jeżeli ktoś ma na to ochotę może zdecydować się na nocleg w tych górach. Znajduje się tutaj wiele znakomitych domów wypoczynkowych dla turystów.

Przez te góry przechodzi kilkanaście szlaków turystycznych, którymi warto się udać aby zapoznać się przepięknymi widokami na okolice. Warto przy tym zobaczyć niektóre zabytki, które położone są w bliskiej odległości od szlaków. Góry Świętokrzyskie to tak naprawdę kilkanaście pasm górskich. Ciężko tutaj wszystkie wymienić. Dlatego warto skorzystać z urlopu i samemu przyjechać tutaj. Warto zobaczyć jak pięknie wygląda ten region o każdej porze roku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*